ההתנסות בטרנסנדנטלי – חיונית להתפתחות המלאה של המוח

brainמוחנו הוא כמו שריר. כשמאמנים אותו הוא מתחזק, ואם נזניח אותו הוא יתכווץ. אנו משתמשים רק בחלק קטן מהפוטנציאל הטמון במוחנו משום ששכחנו איך לאמן אותו נכון. מתברר שההתנסות בטרנסנדנטלי היא האימון הנכון. 40 שנות מחקר מראים שרק חוויה פשוטה זו מפתחת את המוח בצורה מלאה.

כל חוויה שאנו חווים מגרה חלק במוחנו. כאשר אנו רואים משהו, תאי העצב בקליפת המוח החזותי מתחילים ליצור ביניהם מגוון של קישורים, ובאופן זה, כרשת, מתחזקת עוצמתם. אולם אם יש לנו רק חוויות מקומיות בלבד (לדוגמא, אנו רואים את מה שבתוך החדר, אבל לא את מה שיש מחוצה לו), אנו משתמשים רק באזור מקומי (ומצומצם) של המוח שלנו, בעוד שחלקים אחרים שלא נחשפו לגירוי, לא יוצרים את החיבורים הנדרשים, וכתוצאה מכך מתחילים תאי העצב למות.

lyubimovההתנסות בטרנסנדנטלי היא החוויה של המקור המאוחד של כל מה שיש, חוויה שאינה מקומית, חוויה שבה הגל האינדיבידואלי של תודעתנו נמוג לתוך האוקיינוס ​​האינסופי, שהוא מקורה האוניברסלי. בעידן המודרני, ניתן למדוד את השפעת התנסות בטרנסנדנטלי על מוחנו באמצעות סריקות MRI. אותו הדחף ישפיע על חלק הרבה יותר נכבד של מוחנו, כולל מה שנקרא “מאגרים סמויים”. (מראה מקום: Human physiology, 25; 171-180, 1999).

אך יש דרכים מעניינות יותר למדידת המתרחש במוח, ללא סורקים רפואיים יקרים, אלא באמצעות מחשב נייד רגיל ומדידות אא”ג (EEG) קוהרנטיות.

EEG

בכל פעם שחלק מסויים מהמוח פעיל, הוא מפיק פעילות חשמלית שניתן למדוד באמצעות אלקטרואנצפלוגרם (אא”ג) – מכשיר המציג את הדחפים החשמליים האלה כגלים.

לאחר מכן, נשלחים גלי האא”ג מחלקים שונים במוח אל מחשב המחשב (בזמן אמת) את המידה בה מתנודדים גלים שונים בהרמוניה אחד עם השני (כלומר, את המידה שבה הגלים קוהרנטיים). המשמעות של גלי מוח קוהרנטיים באופן מלא, היא שהחלקים השונים של המוח פועלים יחד כשלמות- אחת.

במהלך פעילות רגילה, קוהרנטיות זו נמוכה למדי ועומדת על 30 עד 40 אחוזים. לעומת זאת, כאשר מתנסים בטרנסנדנטלי, חווה הרוח מצב של אחדות, ולזה יש השפעה מיידית על המוח, הניתנת למדידה בזמן אמת באמצעות עלייה משמעותית בקוהרנטיות אא”ג. להלן סרטון בו ניתן לראות בזמן אמת כיצד תהליך זה מתרחש.

חוויה יומיומית של אחדות מעוררת את המוח להתפתחות שלמה יותר

ככל שחווים קוהרנטיות אא”ג גדולה יותר, מתרגל המוח למצב זה, וכתוצאה מכך, עולה הקוהרנטיות של האא”ג גם מעבר לשעות התרגול של המדיטציה הטרנסנדנטלית, כפי שעולה מתוך המחקר שלהלן.

EEG long term

מראה מקום: Travis, F. and Arenander, A. International Journal of Neuroscience, 2006

תרשים זה מציג את ההתפתחות של ערכי האא”ג הממוצעים של 50 תלמידים במהלך 12 חודשים. הוא מראה שבמהלך תרגול מדיטציה טרנסנדנטלית אין הבדל בין קוהרנטיות האא”ג של מי מתרגל רק חודשיים לבין מי שמתרגל 12 חודשים. המעבר אל המעבר הוא לא משהו שאפשר לשפר באמצעות תרגול. מאחר וזהו תהליך טבעי לחלוטין, אנשים עוברים בדרך כלל אל המעבר מהרגע הראשון שהם מתרגלים את הטכניקה. עם זאת, יש הבדל ברור בין המתרגלים חודשיים למתרגלים שנה בפעילות שמחוץ לתרגילי המדיטציה הטרנסנדנטלית: קוהרנטיות האא”ג המוגברת נהיית יציבה יותר.

יותר מ-30 שנות מחקר על קוהרנטיות אא”ג, הראו שכל מה שטוב במוח האנושי משתפר אם המוח מסוגל לתפקד בצורה יעילה יותר, אם הוא פועל במידה רבה יותר כשלמות אחת. הקוהרנטיות המוגברת מובילה לעליה במנת המשכל  וביצירתיות, עליה ביכולת הלמידה, שיפור בריכוז, עליה ביציבות הרגשית וירדה באימפולסיביות. אנשים בעלי קוהרנטיות מוגברת אף מתייחסים לאחרים בצורה מוסרית יותר. גם תסמיני הפרעות קשב וריכוז (ADHD), שנמצאו קשורים לקוהרנטיות אא”ג נמוכה במיוחד, נעלמים באופן ספונטני. קוהרנטיות של אא”ג מהווה למעשה דרך למדוד באופן אובייקטיבי כיצד ניתן להגדיל את תכונות האחדות בתודעה שלנו.

ניתן להשיג קוהרנטיות אא”ג כל כך מוגברת רק כאשר באמת חווים התנסות בטרנסנדנטלי: חוויה אמיתית של אחדות המשפיעה על המוח. הרפיה רגילה לא תעזור הרבה להגברת לכידות האא”ג. זו הסיבה שלטכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית יש השפעה חזקה הרבה יותר על אינטיליגנציה משופרת, יצירתיות וביצועים בבית הספר מאשר צורות אחרות של מדיטציה.

מסקנה

לו היינו קונים מחשב נייד חדש ומגלים שהוא פועל רק ב-10% מהמהירות שפורסמה, איש לא היה מוכן לקבל זאת. אין מי שלא היה חוזר מייד לחנות ודורש תיקון או שדרוג. אולם, אם איש לא היה מבחין בפוטנציאל האמיתי של המחשב, והמחשבים הניידים של כולם היו עובדים פחות או יותר באותה המהירות, היו אותם 10% נחשבים לנורמה.

במשך מאות שנים, הופיעו מורים ש”פרסמו” את הפוטנציאל האמיתי של האנושות, ולעיתים אפילו הציעו דוגמאות לאפשרויות האמיתיות של מערכת העצבים האנושית. אך לעיתים קרובות אבדה הטכניקה המעשית להשגת תוצאה זו. מהרישי תמיד ציין שהמדיטציה הטרנסנדנטלית היא לא דבר חדש, ושניתן למצוא אותה בכתבי הקודש של תרבויות עתיקות, אך הוא גילה מחדש את השיטה המעשית והפך אותה לטכניקה שיטתית.

ניתן למצוא את כל היתרונות של טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית באתר זה: בריאות משופרת, קשר עמוק יותר עם העצמי, מערכות יחסים משופרות, אינטיליגנציה משופרת, הצלחה אישית ומקצועית רבה יותר ועוד. אך כל אלו הם רק רווח נלווה אל מה שבאמת מתרחש: הצמיחה לעבר מימוש הפוטנציאל המלא שלנו, צמיחה לעבר חיים שאיכויות תודעת המעבר אל המעבר (שלווה, שלום, אושר, אהבה, יצירתיות ואינטליגנציה אינסופית, חיבור אל העולם…) הופכות לתכונה קבועה של חיי היומיום שלנו. זהו מצב שתואר על ידי מהרישי כ”מצב שלא ניתן לנצחו”

מהרישי יצר מספר טכניקות מתקדמות נוספות, מעבר למדיטציה טרנסנדנטלית, על מנת להאיץ באופן ספציפי את ההתפתחות לעבר מצבי תודעה גבוהים יותר. ניתן ללמוד טכניקות אלה אחרי שלומדים מדיטציה טרנסנדנטלית. אחת מטכניקות אלה היא תוכנית TM-Sidihi הכוללת טכניקה הנקראת ‘תעופה יוגית’ .